Poczekalnia i Biblioteka
Czym są Biblioteka i Poczekalnia?
Biblioteka to lista opowiadań, które zostały uznane za wartościowe. Niekoniecznie aż tak dopracowane jak te wyróżnione przez Lożę, ale jeśli szukasz ciekawej lektury, to zapewne odpowiednie miejsce. W Poczekalni znajdują się teksty, które do Biblioteki (jeszcze) nie trafiły. Możesz również obejrzeć opowiadania Zgłoszone czyli takie, które już wkroczyły na drogę do Biblioteki.
Kto decyduje, czy opowiadanie trafi do Biblioteki?
Bibliotekarze, czyli Redakcja + Loża NF + autorzy tekstów wyróżnionych piórkiem oraz spełniający wymagania użytkownicy za pomocą tego wątku. Portal odwiedza kilkadziesiąt takich osób. Jeśli pięć z nich zagłosuje „za”, tekst zostaje przeniesiony do Biblioteki. Opowiadania wyróżnione przez Lożę również tam wędrują.
Czym kierują się bibliotekarze przy decydowaniu?
Każdy ma własne kryteria. Mogą do nich należeć: poprawność techniczna i merytoryczna, piękno i bogactwo języka, interesująca fabuła, oryginalny pomysł, zdolność wzbudzania emocji, głębia przekazu, humor, wykreowany świat, tematyka, wyraziści bohaterowie, żywe dialogi, całokształt...
Które teksty na pewno nie trafią do Biblioteki?
Drabble i fragmenty. Nawet gdyby ktoś bardzo chciał, nie da się zgłosić. Teoretycznie również opowiadania bez tagów, ale w tym przypadku „kliknięcie na Bibliotekę” jest możliwe.
Przy moim tekście pojawiło się półprzezroczyste okienko z liczbą punktów. Co to znaczy?
Nic złego – któryś z bibliotekarzy uznał Twoje opowiadanie za godne Biblioteki. Liczba punktów wskazuje, ile głosów (z pięciu wymaganych) już masz. Jeśli to jeszcze nie zrobione, najwyższy czas dokonać edycji i wypełnić pole Fragment (ale sugeruje się wklejenie tam kawałka tekstu już przy publikacji).
Przy edycji tekstu widzę pole „Fragment (reprezentatywny fragment długości do 5 linijek)”. O co tu chodzi?
To pole jest bardzo istotne podczas przenoszenia nowego opowiadania (przy starych nie ma znaczenia) do Biblioteki. Wklejasz tam kawałek opowiadania, który, Twoim zdaniem, może zachęcić do lektury, ale nie zepsuje czytelnikom zabawy. W momencie uzyskania piątego głosu, na stronie głównej pojawia się informacja o nowym tekście bibliotecznym. Jeśli później zmienisz treść pola, notka na głównej stronie się zaktualizuje. Ale jeżeli w chwili awansu pole Fragment będzie puste, to wiadomość w świat nie pójdzie.
Tekst wstawiony później niż mój już trafił do Biblioteki, a mój jeszcze nie. Dlaczego? Jest gorszy?
Niekoniecznie. Na tempo przenoszenia wpływają również czynniki inne niż jakość opowiadania: renoma autora, długość tekstu, ruch na stronie w chwili wstawienia, owczy pęd...
Mój tekst został wyróżniony, więc jestem bibliotekarzem! Co dalej?
Możesz popychać w stronę Biblioteki te opowiadania, które, według Ciebie, na to zasługują. Na górze, między dyżurnymi a ocenami znajduje się pasek dotyczący Biblioteki – napis „zagłosuj” oraz lista osób, które już to zrobiły. Po uzyskaniu pięciu kliknięć, pasek znika. Dodatkowo, pod ikonką książki masz nowość: „zgłoszone do biblioteki”, a oglądając tę listę, widzisz, kto już dany tekst poparł.
Ciekawostki:
Biblioteka przyszła na świat wyposażona w swojego ducha. Duch również ma uprawnienia bibliotekarza i to właśnie ona (bo to Dama) umieszcza informacje na stronie głównej.
Nie zawsze wszystko wyglądało tak, jak obecnie. Tutaj znajdziesz dyskusję z pierwszych dni istnienia Biblioteki.